Sari la conținut
Caută în
  • Mai multe opțiuni...
Găsește rezultate care conțin...
Găsește rezultate în...

Meniu Utilizator

Autentifică-te

Autentificare

• Nu este recomandat pe PC-uri partajate

• Ai uitat parola?

Sau autentifică-te cu unul din aceste servicii

Înregistrează-te

Meniu Forum

Înregistrați-vă acum pentru a avea acces la toate funcțiile noastre. Odată înregistrat și conectat, veți putea să creați topic-uri, să postați răspunsuri la topic-urile existente, să dați reputație utilizatorilor, să primiți propriul dvs. messenger privat, să postați actualizări de stare, să vă gestionați profilul și multe altele. Dacă aveți deja un cont, conectați-vă aici - altfel creați un cont gratuit astăzi!

steeveuitorul22

[Skyblock] - Propunere

Postări Recomandate

T
O
P
I
C

S
T
A
R
T
E
R

1. Nickname: avocatultemator2

2. Propunerea ta: sa fie introdus iar sign shop-ul, era un element ce facea jocul mai distractiv, economia mai interesanta

3. Ce beneficii va aduce?: va ajuta jucatorii sa faca mai multi bani

4. Sectiunea pe care se va implementa: skyblock

5. Ai resurse pentru ca aceasta propunere sa fie implementata?: nu, dar cum a fost utilizat acum o saptamana cred ca echipa administrativa inca beneficiaza de plugin

6. Alte comentarii: multumesc!

Partajează acest post

Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:pro: dar sa mi dai diamantele alea promise de la puzzle daca nu da ti as pizza  

Partajează acest post

Link spre post

:pro:

O idee stralucitoare! Acest proces poate ridica jucatori din saracie si poate improspata economia! 

Multumiri anticipate!

Partajează acest post

Link spre post

:pro:

Viteza de rotație a banilor ar trebui să fie un indicator destul de important în ceea ce privește performanța unei economii. Cu toate acestea aproape nimeni nu vorbește despre așa ceva, cel puțin în România eu nu prea am auzit.

Hai să vedem întâi la ce se referă.
Până să dau o definiție o să încerc să dau un exemplu pentru că așa e mai ușor de înțeles.
Să presupunem că Ion are fermă. Dan are un magazin pe insula. George are un puzzle. Dan cumpără de la Ion produse în valoare de 1.000$. George cumpără de la supermarketul lui Dan produse în valoare de 1.000$. Ion se plictiseste si are nevoie de un puzzle. Se duce la George. Ion face rost de diamante, dar toată distracția îl costă 1.000$. Totalul bunurilor și serviciilor schimbate între cei 3 este de 3.000$, folosind numai 1.000$. Asta pentru că banii au fost schimbați de 3 ori în acest interval.

Dacă generalizăm la nivelul serverului, viteza de rotație a banilor înseamnă valoarea totală a tranzacțiilor (numărul de tranzacții X prețul mediu) divizat la masa monetară aflată în circulație. Putem aproxima valoarea totală a tranzacțiilor cu valoarea PIBului și atunci avem:
V=PIB/M
Ok, lucrurile sunt ceva mai complicate decât le-am prezentat eu mai sus. Pe baza conceptului de viteză a banilor se pot scrie lucrări întregi de doctorat (probabil s-au și scris). Nu-mi propun să fac din acest subiect o lucrare științifică ci să prezint conceptele de bază.

Editat de 7amUnknown

Partajează acest post

Link spre post

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

• Navigare recentă   0 membri

Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

Despre noi

Suntem o comunitate înființată în anul 2019, avem un singur scop și acela este de a oferi jucătorilor români un mediu cât mai plăcut alături de o mulțime de servere unde își pot petrece timpul liber jucându-se sau pur și simplu socializând. Împreună cu voi, utilizatorii comunității, reușim să ne apropiem cu adevărat de termenul de "comunitate".

Social - HAWKS-ROMÂNIA.RO

Grup Facebook Alătură-te
Discord comunitate Alătură-te
Discord PlaySquad Alătură-te
  • Creează nou...